Lipno.cz » Lipensko » Obce regionu » Frymburk

Městys Frymburk

Vytisknout   Odeslat emailem   Sdílet   Velikost textu A A A

Malebné městečko Frymburk leží v průměrné nadmořské výšce 708 metrů nad mořem, omýváno vodami Lipna z většiny svých stran. Frymburk je podle mnohých právem označován za nejhezčí město Lipenska, nejen díky svému nádhernému náměstí s parkem a gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Frymburk je jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací na Lipně. Pod správu Frymburka spadají okolní obce - Blatná, Frýdava, Hrdoňov, Hruštice, Kovářov, Lojzovy Paseky, Milná, Posudov.

Frymburk je jako turisty oblíbené místo vybaveno veškerým potřebným zázemím na nejvyšší úrovni. Na své si zde příjdou návštěvníci všech kategorií. Místní písečná pláž v létě doslova praská ve švech, kromě koupání si zde můžete také zahrát pétanque, plážový volejbal, nebo nohejbal. Děti se můžou vyřádit na dětském hřišti s pískovištěm, kolotočem, houpačkami a různými prolézačkami. Cykloturisté mají z Frymburku díky převozu na druhou stranu Lipna k dispozici většinu z široké řady cyklotras v okolí Lipna. Jednu z nich, nově otevřenou trasu cyklostezky Jezerní, hojně využívají také inline bruslaři. Trasa vede z Frymburku do Lipna nad Vltavou, je dlouhá 11 km, v noci osvícena a celou délku trasy nabízí krásný pohled na hladinu Lipna. Pěší turisté se můžou vydat na výšlap křížovou cestou na kopec Svatá Marta, z kterého se naskýtá krásný výhled na Frymburk a jeho široké okolí. V zimě je na Martě v provozu sjezdovka s vlekem. V okolí je také 45 km kvalitně upravovaných běžeckých tras (Kramolín-Sv. Lhota-Frymburk). Velmi oblíbenou atrakcí v zimních měsících je také bruslení na zamrzlé hladině Lipna. Z Frymburku do Lipna nad Vltavou vede jedna z nejdelších upravovaných bruslařských tras v Evropě.

Historie Frymburku

Frymburk (Friedberg) vznikl na obchodní cestě spojující Horní Rakousko a Čechy, jako trhové městečko s plátenickou tradicí. Dlouho před napuštěním lipenské nádrže zde byl most přes řeku Vltavu, která zde začínala opouštět rozlehlé koryto Vltavské brázdy. První písemná zmínka o tehdejší osadě pochází z roku 1270. Vznik samotné obce se datuje do roku 1277, kdy byl vystavěn gotický kostel sv. Bartoloměje. Statut městečka získal Frymburk v roce 1379.

Býval zde významný přechod přes řeku Vltavu, který bylo nutno chránit. Odtud i jméno Frymburk, tj. hrad k ochraně míru a bezpečnosti. Charakter náměstí naznačuje, že zde bývalo tržiště, které přispělo k rozvoji řemesel. Nejvýznačnějších úspěchů dosáhl obchodnický rod Greiplů, který vyvážel frymburské plátno přes přístav Terst i do zámoří. Od 16. století zde byl také městský pivovar. V 19. století patřil Frymburk k vůbec nejlidnatějším obcím oblasti, v roce 1869 je zde uváděno 4 466 obyvatel.

Dominantu Frymburka tvoří farní kostel svatého Bartoloměje, který byl vystavěn v roce 1277, dnešní štíhlá věžní špice je z roku 1870. Před kostelem je pomník 54 padlým frymburským občanům v 1. světové válce. V blízkosti kostela stojí stará škola, patří k nejstarším v jižních Čechách, neboť se již v roce 1474 připomíná její první kantor. Ve staré škole působil celých 52 let učitel, varhaník a církevní skladatel Jan Nepomuk Vojtěch Maxant, jenž zde mimo jiné učil frymburského rodáka a pozdějšího profesora vídeňské konzervatoře Šimona Sechtera. Na budově školy visí Maxantova pamětní deska. Frymburk je také rodištěm Andrease von Baumgartnera, profesora fyziky a ministra rakouské vlády. Za svou láskou Fanny Greiplovou do Frymburku jezdíval za svých studentských let spisovatel Adalbert Stifter.

Na náměstí v parku najdeme další památky na starou dobu, ty pocházejí z 16. až 17.století. Kamennými plotnami byl koncem 16. století vydlážděn umělý potok, který napájí vodou místní kašnu. Kašna je kamenná a na jejím boku je vytesán rok 1676 a pětilistá růže Rožmberků. V parku na náměstí stojí mimojiné pranýř, mariánský sloup a bronzový reliéf Adalberta Stiftera. V roce 1856 bylo historické náměstí zcela zničeno, příčinou byl požár.

Ubytování ve Frymburku

Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy ve Frymburku s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Frymburk nebo na webu UbytováníFrymburk.cz.