Lipno.cz-O Lipně-Osobnosti regionu-Adalbert Stifter

Adalbert Stifter

Adalbert Stifter se narodil 23. října 1805 v Horní Plané v rodině tkalce. Byl uznávaným malířem, spisovatelem i básníkem.

Adalbert Stifter (zdroj: pushkinpress.com)

Poté, co nebyl přijat na gymnázium v Horní Plané ho poslal dědeček proti jeho vůli do latinské školy benediktinů v hornorakouském Kremsmünsteru. Zde se zrodil jeho cit pro přírodu, literaturu a umění. Stifter později toto období označil jako nejhezčí v jeho životě. Studia ukončil s vynikajicími výsledky. Zde také začal potají psát své první básně.

Následovala studia práv na Vídeňské univerzitě (1826-1832). Často se vracel do svého rodného kraje, mj. do Frymburku za svou nenaplněnou láskou Fanny Greiplovou, která později byla součástí řady jeho básní. Od roku 1848 působil v rakouském Linci, byl několikrát vyznamenán císařskými medailemi a uznáván za své vědecké práce. Většinu děje svých literárních děl zasadil do šumavské přírody a nezřídka také psal o svém dětství v Horní Plané. Ne nadarmo je přezdíván "básníkem Šumavy".

Zemřel roku 28. ledna 1868 v Linci. Stifterův rodný dům v Horní Plané čp. 21 v současnosti slouží jako memoriální expozice provázející jeho životem a dílem. Na vrcholu Plechý nad Plešným jezerem se nachází Stifterův pomník.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: