Lipno.cz » Lipensko » Obce regionu » Přední Výtoň

Obec Přední Výtoň

Vytisknout   Odeslat emailem   Sdílet   Velikost textu A A A

Obec Přední Výtoň leží na pravém břehu Lipenského jezera v průměrné nadmořské výšce 755 metrů. Pod správu obce Přední Výtoň spadají osady Frýdava, Svatý Tomáš a Pasečná. Území obce leží v Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Současná Přední Výtoň je velmi oblíbenou turistickou destinací. Místní písečná pláž patří mezi nejhezčí a nejnavštěvovanější na Lipensku. Hlavní dominantou obce je kostel svatého Filipa a Jakuba ze 14. století. Mezi další významnější objekty v obci patří současná budova obecního úřadu, bývalá škola z 18. století přestavěná v minulém století v neoklasicistním duchu a několik zachovalých statků z tohoto období.

Pět kilometrů od Přední Výtoně se nachází horská obec Svatý Tomáš, nad kterou se ční zřícenina hradu Vítkův kámen. Vítkův kámen je nejvýše položeným hradem v Čechách, byl vybudován ve 13. století Vítkovci a na čas se stal vězením pro krále Václava IV. Opravená hradní věž dnes slouží jako rozhledna. Ve Svatém Tomáši stojí také půvabný poutní kostel Božího Těla z roku 1347.

Volný čas a sport

Přední Výtoň leží na pravém břehu Lipna , který byl zapovězeným územím pohraničního pásma. Po mnoho let nedotčenou přírodou Chráněné krajinné oblasti Šumava tu vede řada turistických stezek. V Přední Výtoni mohou turisté využít areál letních sportů, písečnou pláž a půjčovnu lodí. Při vhodných přírodních podmínkách se mohou na ploše Lipenské nádrže věnovat jachtingu a windsurfingu. Okolí je ideální pro rybáře, ostatně jako celá oblast Lipna. V zimním období je zamrzlá hladina Lipenského jezera ideální pro bruslaře a na běžkaře zde čekají upravované stezky.

Další možnosti trávení volného času nabízí nedaleké Lipno nad Vltavou s moderním skiareálem Lipno-Kramolín, aquaparkem Aquaworld Lipno a bobovou dráhou.

Historie Přední Výtoně

První písemná zmínka o osadě Přední Výtoň, dříve Hejrov (z německého Heuraffel - lesní chýše), pochází z roku 1377. Osada vznikla v místě dvou klášterů, které obývali mniši řádu svatého Pavla a svatého Antonína. V roce 1491 se kláštery spojily. Od roku 1385 zde stál klášterní kostel, na jehož místě dnes stojí kostel svatého Filipa a Jakuba. Poustevna byla zrušena a její jmění předáno roku 1597 cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. Dalšího rozvoje se obec dočkala až v 18. století v souvislosti s těžbou dřeva. Roku 1785 byla v obci zřízena samostatná farnost a škola.

Po druhé světové válce byla velká část původního obyvatelstva Přední Výtoně odsunuta. Obec byla částečně dosídlena. Přední Výtoň obývali především zaměstnanci vojenských lesů a zemědělského závodu. Klášter byl po roce 1945 zabrán armádou, kostel zůstal nevyužit. V roce 1990 se Přední Výtoň stala členem Evropských obcí. V roce 1996 proběhla s přispěním dárců oprava kostela, ve stejném roce byl kostel znovu vysvěcen.

Ubytování v Přední Výtoni

Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy v Přední Výtoni s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Přední Výtoň.

Oficiální stránky obce Přední Výtoň naleznete na adrese www.Přední Výtoň.cz.