Lipno.cz-Volný čas-Bruslení a ledová magistrála na Lipně

Bruslení a ledová magistrála na Lipně

Obrovská plocha Lipenské nádrže poskytuje v zimních měsících skvělé podmínky pro bruslení na zamrzlé hladině. Lipno zamrzá od prosince do března. Bruslařům i běžkařům jsou za splněných bezpečnostních podmínkách o síle ledu (18 cm) k dispozici pravidelně upravované trati a ovály v Horní Plané, Frymburku a Lipně nad Vltavou, které jsou při příznivých podmínkách navzájem propojeny.

Nejdelší bruslařská dráha na světě je na Lipně

Bruslařské dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku, která se stala velkým hitem zimní sezony, byla za přítomnosti komisaře oficiálně označena jako nejdelší upravená bruslařská dráha na světě a díky tomu byla Ledová magistrála zapsána v Guinessově knize rekordů. Dráha se svou délkou 10 922 metrů překonala 7.8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě.

Bruslení a vstup na dráhu je zcela zdarma, a to i díky řadě dobrovolníků z řad frymburských a lipenských hasičů, kteří ji pomáhají udržovat uklizenou od sněhu, zametenou a hlavně bezpečnou. To zajišťuje i pravidelné měření tloušťky ledu, který by při hromadném bruslení nikdy neměl mít méně než 18 cm.

Aktuální stav ledové plochy

    • 4.2.2024 7:15: s ohledem na oteplení posledních dní bohužel bruslení není možné, Lipno rozmrzlo

Ledová magistrála má při ideálních podmínkách na šířku 6 až 8 metrů a je tak pohodlná i pro rodiny s dětmi. Nejpohodlnější nástupní body jsou v Lipně nad Vltavou (marina a Kobylnice), Frymburku (u převozu) nebo v Přední Výtoni (pláž). Ve Frymburku a také na Lipně je dráha upravená i do bruslařských oválů, které se většinou daří zprovoznit jako první.

Kde můžete na dráhu vstoupit?

Přímo u nástupních míst si můžete půjčit brusle, a to ve Frymburku (náměstí v půjčovně Řezáč, případně v půjčovně Lipno Centrum u Wellness Hotelu), Horní Plané a Lipně nad Vltavou (Lipnocentrum přímo v Marině). Pokud máte brusle vlastní, můžete si je tam nechat nabrousit. Při půjčování se podívejte, zda nemáte slevu pro partnerského ubytovatele Lipno.card nebo Grenzgenial. O víkendech a jarních prázdninách jsou na dráze k dispozici i stánky s občerstvením.

Bezpečnost bruslení na Ledové magistrále

Doporučujeme na webu Lipno.cz sledovat aktuální informace o stavu a síle ledu vycházející z měření dobrovolníků. Dokud správci dráhy oficiálně bruslení nedoporučí, tedy do doby, než síla ledu v měřených úsecích nedosáhne alespoň síly 18 cm, je vstup na led na vlastní nebezpečí a hromadné bruslení není bezpečné.

Bezpečnostní desatero VZS:

1. Pokud nemáš jistotu, že Tě led unese, nevstupuj na něj! Velmi zrádný je zasněžený led, také popraskaný nebo rozbředlý led (po oblevě).

2. Nevstupuj na led, pokud nemá alespoň 10cm. Nosnost, tloušťku, pevnost ledu vyzkoušej tím co je k dispozici (kamenem, kládou, sekerou apod.). Při zkoušení ledu se zajisti (např. kolegou).

3. Nepohybujte se na ledu ve skupinách. Nejblíže mohou být osoby na vzájemné natažení paží (cca 3m).

4. Na ledu se chovej velmi obezřetně! Při praskání ledu nepokračuj v pohybu a více rozlož svou váhu na ploše (zvolna zalehnout, rozpažit a roznožit).

5. Při pohybu na zamrzlých plochách používej sebezáchranné hroty, které máš mít (připravené k okamžitému použití) na krku. Pomocí hrotů se zachytíš i na mokrém ledu, který klouže a dokážeš se dostat na pevnější plochu (Lyžařům / běžkařům mohou obdobně posloužit hůlky).

6. Pro zajištění své bezpečnosti se navzájem jistěte lanem nebo použijte dostupné pomůcky, které vám při prolomení pomohou se udržet na hladině.

7. Vyvaruj se vstupů na led na přítocích, odtocích, pod mosty a dalších místech, kde hrozí nerovnoměrné promrznutí ledu. (Voda v rybníku teče a kopíruje tvar původního koryta. Tekoucí voda=slabší led.)

8. K záchraně volejte záchranáře na dostupných tísňových linkách 112, 150 nebo 155.

9. Pokud je okamžitá záchrana nezbytná, pak při přiblížení se jistěte (např. tažným lanem z auta) a rozložte svou váhu (plížení, živý řetěz, použití desek, žebříku, lyží, bidla apod.). Vybavte se dostupnými pomůckami pro případné nadlehčení, kdybyste propadli do vody (ideální je plovací vesta nebo nafukovací člun, ale s tím málokdo bruslí. Úžasnou službu Vám však může prokázat i pár prázdných pet-lahví v pevné igelitce).

10. Postiženého při vědomí po vytažení na pevný břeh svlékněte z mokrého oděvu a zajistěte mu suchý oděv (izotermická fólii apod.), případně zabalte do přikrývek, aby mu bylo teplo. V případě bezvědomí zajistěte životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby.

    Kde přespat?

    Nejoblíbenější ubytování na Lipně

    Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

    Prohledat web: