Lipno.cz-Volný čas-Bruslení a ledová magistrála na Lipně

Bruslení a ledová magistrála na Lipně

Obrovská plocha Lipenské nádrže poskytuje v zimních měsících ideální podmínky pro bruslení na zamrzlé hladině. Lipno pravidelně zamrzá od prosince do března. Bruslařům i běžkařům jsou k dispozici pravidelně upravované trati a ovály v Horní Plané, Frymburku a Lipně nad Vltavou, které jsou při příznivých podmínkách navzájem propojeny.

Nejdelší bruslařská dráha na světě je na Lipně

Bruslařské dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku, která se stala velkým hitem zimní sezony, byla za přítomnosti komisaře oficiálně označena jako nejdelší upravená bruslařská dráha na světě a díky tomu byla Ledová magistrála zapsána v Guinessově knize rekordů. Dráha se svou délkou 10 922 metrů překonala 7.8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě.

Bruslení a vstup na dráhu je zcela zdarma, a to i díky řadě dobrovolníků z řad frymburských a lipenských hasičů, kteří ji pomáhají udržovat uklizenou od sněhu, zametenou a hlavně bezpečnou. To zajišťuje i pravidelné měření tloušťky ledu, který by při hromadném bruslení nikdy neměl mít méně než 18 cm.


Aktuální stav ledové plochy k 23.1.2020: led na Lipně má pouze 3-9 cm a není tak bezpečné na něj vstupovat. Tuto sezonu již došlo k propadnutí skupiny osob, proto vstup na led v tuto chvíli důrazně nedoporučujeme.

Ledová magistrála měří na šířku 6 až 8 metrů a je tak pohodlná i pro rodiny s dětmi. Nejpohodlnější nástupní body jsou v Lipně nad Vltavou (marina a Kobylnice), Frymburku (u převozu) nebo v Přední Výtoni (pláž). Ve Frymburku a také na Lipně je dráha upravená i do bruslařských oválů, které se většinou daří zprovoznit jako první.


Kde můžete na dráhu vstoupit?


Přímo u nástupních míst si můžete půjčit brusle, a to ve Frymburku (náměstí v půjčovně Řezáč, případně v půjčovně Lipno Centrum u Wellness Hotelu), Horní Plané a Lipně nad Vltavou (Lipnocentrum přímo v Marině). Pokud máte brusle vlastní, můžete si je tam nechat nabrousit. Při půjčování se podívejte, zda nemáte slevu pro partnerského ubytovatele Lipno.card nebo Grenzgenial. O víkendech a jarních prázdninách jsou na dráze k dispozici i stánky s občerstvením.

Bezpečnost bruslení na Ledové magistrále

Doporučujeme na webu Lipno.cz sledovat aktuální informace o stavu a síle ledu vycházející z měření dobrovolníků. Dokud správci dráhy oficiálně bruslení nedoporučí, tedy do doby, než síla ledu v měřených úsecích nedosáhne alespoň síly 18 cm, je vstup na led na vlastní nebezpečí a hromadné bruslení není bezpečné.

Aktuální fotky nejen z bruslení na Lipně si můžete prohlédnout na našem Facebook profilu - www.facebook.com/lipno.cz.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: