Lipno.cz-O Lipně-Hrady a zámky v okolí Lipna-Vítkův hrádek (kámen)

Vítkův hrádek (kámen)

Vítkův hrádek (lze se setkat i s názvem Vítkův kámen) je zřícenina nejvýše položeného hradu v České republice. Nachází se na Svatotomášském pohoří nad vesničkou Svatý Tomáš v nadmořské výšce 1035 metrů a nabízí nejkrásnější výhled na celé Lipno a jeho okolí.

Co dělat a vidět na Lipně?

Vítkův hrádek byl založen v polovině 13. století Vítkovci a sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. V roce 1302 přešel hrad do vlastnictví Rožmberků, kteří jej vlastnili až do 17. století. Roku 1622 přechází z rukou Ferdinanda II. do vlastnictví štýrského rodu Eggenberků, po nichž ho v roce zdědili 1719 Schwarzenberkové. Hrad byl používán do poloviny 18. století, kdy vyhořel. Po druhé světové válce byl využíván pohraničníky.

V roce 1998 bylo založeno Občanské sdružení Vítkův Hrádek, které se s darovanými penězi postaralo o renovaci zřícenini a hlavně věže, která v současné době slouží jako rozhledna, z které je vidět nejen Lipno, Kleť a Novohradské hory, ale při dobré viditelnosti také Alpy. Během roku se na hrádku koná řada kulturních akcí.

Jak se dostanete na Vítkův hrádek?

Do obce Svatý Tomáš, která leží přímo pod hrádkem, se dostanete několika způsoby - autem, pěšky a na kole. Doporučujeme vyrazit na kole nebo pěšky a vychutnat si krásnou přírodu, odměnou vám bude nejkrásnější výhled na Lipno.

Z Frymburku je ideální využít místní převoz (i pro auta) na Frýdavu, odkud je to na Svatý Tomáš přibližně 6 kilometrů. Z Lipna nad Vltavou a okolí můžete jet cyklostezkou do Přední Výtoně a následně na Svatý Tomáš, případně přes Frymburk převozem.

Po výšlapu na Vítkův hrádek si můžete dopřát sladkou odměnu v restauraci hotelu Svatý Tomáš.

Kontakt:

info@vitkuvhradek.eu

www.vitkuvhradek.eu

telefon: 608466353

Vítkův hrádek je bohužel do odvolání mimo provoz :-(

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: