Lipno.cz-Volný čas-Lyžování a zimní sporty-Běžkařský areál Schöneben

Běžkařský areál Schöneben

Pokud jedete na Šumavu hlavně běžkovat, určitě si vyzkoušejte skvěle udržované trati v rakouském středisku Schöneben. To leží v podstatně na česko-rakouské hranici, nejbližší hraniční přechod je Zadní Zvonková/Schöneben, případně můžete použít i východněji ležící přechod Kyselov/Diendorf. Z Lipna nad Vltavou je to do Schönebenu 38 km, z Horní Plané 28 km a z Nové Pece jen 17 km. Sjezdaři mířící z české strany Šumavy na Hochficht areál míjejí, ale dělají chybu.

Víc než 70 km upravovaných běžkařských tras

V Schönebenu je více než 70 km denně upravovaných tratí s dostatkem sněhu. Běžkaři se shodují, že právě zde jsou pro běžkaře nejlépe připravené tratě na celé Šumavě. Jediné, co může zastavit zimní provoz, je sněhová kalamita a padající stromy. O sjízdnosti tras areál pravidelně informuje na svém webu. Nástupní místa jsou Schöneben, Grünwald a Oberhaag. Jednotlivé okruhy jsou dlouhé od 1,8 do 14,8 km a dají se samozřejmě různě kombinovat. Plánek stop můžete získat zdarma už v Čechách, například v lyžařských půjčovnách Lipno Centrum.

Ceník vstupu do stop:

Možnost jezdit v areálu na běžkách je zpoplatněna. V letošní sezóně jsou ceny následující:

Denní vstupenka: 4 €/osoba
Týdenní vstupenka: 12 €/osoba
Sezonní permanentka: 40 €/osoba

Zakoupit si je můžete výhradně za hotová eura, a to buď u obsluhy v Schönebenu, nebo u prodejního automatu v Grünwaldu. Pozor, automat nevrací a bere jen mince.  Cena vstupenky zahrnuje jak vstup do lyžařských stop, tak i parkování, WC a převlékárnu.

Vybavení areálu

V Schönebenu najdete velké parkoviště a Böhmerwald arénu (Böhmerwaldarena), kde jsou převlékárny, toalety, infocentrum a restaurace.  Ta má i český personál, takže se tady bez problémů dohodnou i běžkaři, kteří neovládají němčinu. Za poplatek 2 € se můžete v aréně rovněž osprchovat. Nedaleko arény je také Nordic Fitness Park.

V Grünwaldu je také parkoviště, převlékárna a hostinec Panny Haus (jídelní lístek je i česky). V hostinci je také možné zakoupit vstupenku, pokud nemáte drobné do automatu. Jezdit bez vstupenek jednat není fér k lidem, kteří o stopy pečují, ale nejen to. Můžete mít i pěknou ostudu, když vás nachytá kontrola.

Webkamera z Schönebenu:

Běžky si nemusíte vozit, půjčíte si je

Chcete vyrazit na běžky a nemáte vlastní? Žádný problém. Můžete si je půjčit včetně obuvi buď přímo na místě, nebo cestou u Lipna. Pokud s sebou běžky nemáte, můžete si je půjčit jak na české, tak na rakouské straně. V Půjčovnách je také vždy servis, kde si můžete vlastní vybavení nechat zkontrolovat, případně upravit. Nezapomeňte, že české půjčovny poskytují různé výhodné slevy díky slevové kartě Grenzgenial. 

Ubytování

Ubytovat se můžete jak v Čechách, tak v Rakousku. Záleží jen na vašich preferencích a finančních možnostech. V sezóně je ale nutné mít ubytování rezervováno, jinak nemusíte sehnat nic ani na jedné straně hranice.

A ještě jedna rada – až budete zadávat cíl do navigace, doplňte raději za název obce i Rakousko. V Itálii je totiž sjezdovka Schoneben, ale to je od hranic s Českem dost daleko (leží nedaleko Bolzana ve vzdálenosti asi 500 km od Lipna), tak abyste nejeli úplně jinam.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: