Lipno.cz-O Lipně-Přírodní a technické památky na Lipně-Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Přibližně 30 minut procházky od Kláštera ve Vyšším Brodě se na říčce Menší Vltavice nacházejí kaskádovité vodopády svatého Wolfganga (nebo chcete-li Wolfgangovy vodopády). Při bližším prozkoumání ovšem zjistíte, že se nejedná o vodopády jako takové, ale o vysoké visuté kaskády, přes které říčka protéká. Za opravdový vodopád lze považovat jen pár ramen horního toku. S příchodem jara a souvisejícím táním sněhu se celé místo proměňuje ve velkolepou podívanou.

K vodopádům vede tzv. Opatská stezka I., na níž se nachází několik informačních tabulí, které poskytují výklad o životě našich předků, ale i o životě v okolí vodopádů. Dozvíte se mimo jiné to, že během léta dosahuje teplota vody jen zhruba 10 °C, a že je možné zde natrefit na raka kamenáče nebo ledňáčka.

Místu přidává na půvabnosti dřevěná lávka, která je návštěvníkům zpřístupněna u nejvyššího vodopádu a umožňuje přesun na druhý břeh. Vodopád dosahuje výšky přibližně 3 metry. Narazit můžete i na studánku, o které se říká, že má léčivé vlastnosti.

Kudy k vodopádům

Svou procházku můžete odstartovat u Vyšebrodského kláštera. Právě zde totiž začíná žlutá turistická značka, která vás dovede k vodopádům i zpět ke klášteru. Auto můžete zaparkovat u penzionu Inge a poté se vydat do kopce kolem kláštera.

Řídit se můžete i již zmíněnou Opatskou stezkou I. Označení I. je důležité, stezka má totiž ještě jednu část s označením II., která vede od kláštera k Loučovicím. 

Stezka vede krásnou lesní stezkou a zvládnou jí i děti. Pokud pojedete z Lipna, můžete se cestou zastavit také u Čertovy stěny, která je po cestě.

Wolfgang z Řezna

Sv. WolfgangSv. Wolfgang

Vodopády získaly své jméno po Wolfgangovi z Řezna (německy Regensburg), který žil v 10. století a působil jako benediktin, biskup a misionář. Jeho postava bývá spojována s Řeznem, ve kterém jako biskup působil. Uvádí se, že právě odtud se křesťanství rozšířilo i do oblasti Vyššího Brodu.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: