Lipno.cz-O Lipně-Přírodní a technické památky na Lipně-Třístoličník

Třístoličník

Vystoupat na Třístoličník je tak trochu jako dostat se do jiného světa. Do světa bájí, v němž vznešení vládci usazení na kamenných trůnech starých jako čas shlíží vážně do údolí a řídí odtud osudy svých zemí. Nicméně hora Třístoličník je i místo žijící přítomným okamžikem – je to vrchol nabízející úžasné výhledy na Čechy i na Bavorsko, oblíbený cíl či jen zastávka výletníků, kteří si chtějí vychutnat okolní úchvatnou přírodu i posezení v útulné hospůdce.

Nejvyšší vrchol Třístoličníku Hochstein (1333 m)

Třístoličník (německy Dreisesselberg) je turisty velmi oblíbený šumavský vrchol (1311 m n. m.) na pomezí česko-rakousko-německých hranic. Nachází se přibližně 7 km od Nového Údolí, kam vede železniční trať se spojením až z Českých Budějovic (bližší zastávky jsou třeba v Černé v Pošumaví či Nové Peci). Červené turistické značení dovede pěší z Nového Údolí až na vrchol Třístoličníku.

Na Třístoličník pohodlně i s kočárkem a dětmi

Na Třístoličník se pohodlně dostanete i s malými dětmi a kočárkem

Kdo se necítí na výšlap náročnějším terénem, a přesto si chce krásy Třístoličníku vychutnat, může využít alternativu, a sice autem dojet přes Strážný a německou obec Haidmühle až na parkoviště pod Třístoličník (případně přes Rakousko a německý Neureichenau, pokud jedete z Lipna nad Vltavou). Odtud už je to na vrchol jen 700 m po asfaltové cestě.

Unikátní skalní útvary, výhledy a příroda

Třístoličník je proslulý neobvyklými skalními útvary, které se nachází na jeho vrcholu. Dokonce podle nich nese i svůj název. Tři žulové skalní věže vymodelované erozí totiž připomínají tři trůny – podle dávné báje na nich sedávali králové Čech, Bavorska a Rakouska a rozhodovali zde například o podobě hranic mezi svými panstvími.

Skalní útvary na Třístoličníku

Na dvou ze tří „trůnů“ se nacházejí vyhlídky opatřené dalekohledem – stačí do něj vhodit drobné a pak už se jen kochat výhledem. Ten je však úchvatný i bez dalekohledu.

Úchvatné výhledy na Bavorsko i českou stranu Šumavy

Z jižnějšího vrcholku je krásně vidět Bavorsko a velmi často i Alpy, o kousek dál leží severnější vrcholek Hochstein. Ten se hodí pro pozorování české části Šumavy a spatřit lze třeba také Český Krumlov.

Zimní výhled na Alpy z Třístoličníku

Pod tímto vrcholkem stojí kaple věnovaná prachatickému rodákovi biskupovi Johannu Nepomuku Neumannovi.

Kaple pod Hochsteinem věnována biskupovi sv. Janu NeumannoviKaple pod Hochsteinem věnována biskupovi sv. Janu Neumannovi

Občerstevení na Třístoličníku

Na vrcholu Třístoličníku mohou výletníci doplnit síly v příjemné restauraci Berggasthof Dreisessel. Ta nabízí výběr z tradiční bavorské kuchyně (doporučujeme Germknödel a Kaiserschmarrn/císařský trhanec), ale také kvalitní kávu, bavorské pivo, zmrzlinu a dezerty. Bonus je terasa s nádherným výhledem na bavorskou stranu.

Bavorská restaurace přímo na Třístoličníku

Horská chata se nachází na německé straně hory, proto je zde možné platit pouze v eurech.

Okolí Třístoličníku

Výlet na horském vzduchu ovšem nemusí končit na Třístoličníku, lze využít polohu hory a vydat se z ní ještě na další vysoko položená místa: Na jihovýchod pokračuje červená značka až na nejvyšší horu české Šumavy, Plechý, s výhledem na Plešné jezero pod ním.

Rozcestník na Třístoličník a hřebenovku na Trojmezí a Plechý

Nenáročná hřebenovka, která patří k nejkrásnějším na Šumavě, měří necelých 5 kilometrů a prochází (mezi vrcholy Trojmezná a Plechý) dalším atraktivním místem, Trojmezím – horským sedlem ve výšce 1325 m. Tady se stýkají státní hranice České republiky, Rakouska a Německa.

Na jakém území právě stojíte, vám pomůže určit trojboký žulový sloupek se státními znaky a názvy států v mateřských jazycích.

Jak se na Třístoličník dostanete?

Na Třístoličník vede několik tras různých náročností.

  • Nejsnažší a pro rodiny s dětmi nejlepší variantou je trasa po německé straně přes Strážný a Haidmühle, kudy se dostanete na parkoviště 500 metrů od Třístoličníku (trasy ze Stožce na mapě dole).

Pěšky po červené z Nového Údolí

  • O něco náročnější, ale o to krásnější, je trasa pro pěší po červené značce z Nového Údolí (7 km), kam pohodlně dojedete nejen autem, ale také vlakem z Horní Plané a Hůrky (Černá v Pošumaví)

Třístoličník na kole ze Stožce

Na Třístoličník se dostanete i na horském kole, vzhledem k převýšení se jedná o náročnější trasu, ale stojí za to. Tou méně náročnou variantou je trasa ze Stožce přes Haidmühle.

Na Třístoličník na kole z Nové Pece

Náročnější je pak cyklotrasa z Nové Pece (24,2 km jedním směrem) kolem Schwarzenberského kanálu (č. 1026) směrem na Plešné jezero, jehož návštěvu můžete s Třístoličníkem spojit. Detailnější popis trasy a zkušenosti najdete na blogu www.tusset.cz.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: