Lipno.cz-O Lipně-Přírodní a technické památky na Lipně-Naučná stezka Olšina

Naučná stezka Olšina

Rybník Olšina s naučnou stezkou je jedno z nejkrásnějších výletních míst na Lipně. Ještě donedávna byl vstup na jeho území zakázaný, a tak zde můžete obdivovat skutečné krásy člověkem téměř nedotčené přírody. Olšina patří k nejvýše položeným a nejstarším chovným rybníkům v ČR. Rozkládá se na ploše 138 hektarů a první zmínka o rybníku pochází již z roku 1458.

Donedávna náležel rybník Olšina do vojenského prostoru Boletice a vstup sem byl zakázán. Od svého zpřístupnění veřejnosti v roce 2016 se místo stalo oblíbeným cílem návštěvníků. Olšina je ideální volbou pro výlety do přírody, kde se díky naučné stezce a záchytným bodům s informacemi dozvíte také zajímavé informace o zdejší fauně a flóře. 

Rybník a naučná stezka Olšina

Užijou si zde i děti, které mohou hledat a poznávat zvířecí stopy umístěné v rámci celé stezky. Stezka je vhodná i pro osoby se sníženou schopností pohybu a kočárky, v některých úsecích je ale potřeba kočárek přenést a jet lesní cestou.

Historie rybníku Olšina

První zmínky o rybníku pochází z roku 1458, velmi pravděpodobně byl ale rybník založen již v polovině 14. století, některé zdroje uvádějí jako založení rok 1370. 

V roce 1790 se tu odehrála velká katastrofa – protrhla se hráz rybníku a záplavová vlna si tehdy vzala za oběť spousty životů a zničila spoustu domů vesnice. 

Rybník i okolní pozemky v současnosti spravuje šumavská divize VLS (Vojenské lesy a statky). Zpřístupněn veřejnosti byl v roce 2016.

Na co vše se můžete těšit?

Kolem rybníka vede 7 322 metrů dlouhá naučná stezka po dřevěných povalech a přírodní lesní cestě věnované místním zajímavostem – provede vás pomocí záchytných panelů s informacemi o fauně a flóře po celém okolí. 

Mapa naučné stezky Olšina (© Vojenské lesy a statky)

Naučná stezka prochází všemi biotopy, které v okolí rybníka můžete nalézt – projdete se díky ní skrze mokrý les, loukami, pastvinami, mokřady a rašeliništi. Čeká na vás spousta krásných vyhlídek, mola, zajímavé vodní stavby a další zajímavosti.

Těšit se můžete na pozorování zajímavých zvířat – oblast je například zapsána na seznam chráněných území Natura 2000 a je součástí ptačí oblasti Boletice.

Naučná stezka Olšina

V okolí rybníka se nachází opravdu velká spousta přírodních krás – mokřady, hluboké lesy, louky, pastviny a rašeliniště. Pokud tedy přemýšlíte, kam vyrazit na hezký výlet do přírody, Olšinu byste rozhodně neměli minout. Můžete se hezky projít, pokochat romantickými výhledy, zároveň výlet není nijak fyzicky náročný a zvládne ho klidně celá rodina. 

Podél celé naučné stezky jsou rozmístěné stopy místních zvířat

U rybníka se výborně najíte v útulné restauraci Olšina, dozvíte se spoustu zajímavostí o místní přírodě a historii a především – strávíte krásný den v lůně zachovalé, nedotčené přírody.

Návštěvnické středisko Olšina

Infocentrum návštěvnické středisko Olšina

Interaktivní expozice nového infocentra na Olšině vám zajímavou formou představí místní přírodu, historii rybníka i obce. Vstup je zdarma, více informací o otevírací době naleznete na webu https://www.vls.cz/cs/naucna-stezka-olsina/navstevnicke-stredisko.

Rybářská bašta

U hráze rybníka se nachází také budova Rybářské bašty z 15. století s expozicí věnované rybaření a rybníkářství, historii obce a rybníka. Část expozice je určena také pro děti, které se zde mohou dozvědět o místní přírodě, rybářství a lovectví. 

Budova dlouhé roky chátrala a hrozila jí demolice, kterou naštěstí občanská aktivita zastavila. Následně rybářská bašta prošla v roce 2009 citlivou rekonstrukcí a stala se chráněnou kulturní památkou.

Jak se k Olšině dostanete?

K rybníku se lze dostat několika způsoby - autem, vlakem, nebo můžete využít cyklostezky. 

Autem: nejlepší cesta k Olšině z Lipna vede přes Hůrku, případně přes Květušín směr Hodňov (oboje hlavní silnice č. 39 Volary-Český Krumlov).

Na kole: z Horní Plané do Hodňova po cyklotrase č. 1254 a následně 1 km po č. 1255 (7 km). Z Polné na Šumavě po č. 1254 nebo 1255 (6 km)

Vlakem: na Olšinu se dostanete z Horní Plané i z Českého Krumlova do zastávky Hodňov, která se nachází 100 metrů od rybníka.

Zdroje k článku: 

https://www.vls.cz/cs/naucna-stezka-olsina

https://www.facebook.com/Ryb%C3%A1%C5%99sk%C3%A1-ba%C5%A1ta-Ol%C5%A1ina-1431000590449550/

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: