Pedagog, hudebník a církevní skladatel Jan Nepomuk Vojtěch Maxant se narodil 22. března 1755 v Divicích nedaleko Loun.

Prvního hudebního vzdělání se mu dostalo od varhaníka Jana Václava Rokose. V osmnácti letech odešel do hornorakouského kláštera Schlägl (Drkolná) na pomezí rakousko-českých hranic, kde působil jako učitel u dětského chrámového sboru. Od roku 1776 byl učitelem v Aigenu.

Od roku 1786 působil ve Frymburku, kde postupně vystřídal funkce varhaníka, kostelníka, učitele a nakonec topiče v místní škole, kde působil celkem 52 let až do své smrti. V Čechách i Rakousku sám vychoval několik skladatelů, mezi něž patří například Šimon Sechter, sám je autorem několika mší, arií, requiem, preludií pro varhany a variací pro klavír.

Jan Nepomuk Vojtěch Maxant zemřel ve věku 83 let v bídě a zcela opušten 19. prosince roku 1838 ve Frymburku. V roce 1870 byla Maxantovi na škole ve Frymburku odhalena pamětní deska, která se do dnešní doby nedochovala, roku 1988 byla nahrazena novou. Maxantovo jméno nese jeden z nejznámějších hotelů ve Frymburku - wellness hotel Maxant.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: