Lipno.cz-O Lipně-Osobnosti regionu-Fanny Greiplová

Fanny Greiplová

Fanny Greiplová, celoživotní nedosažená láska básníka Šumavy Adalberta Stiftera, se narodila jako jedna ze čtyř dcer bohatého obchodníka ve Frymburku 28. června 1808.

Fanny Greiplová (zdroj: ckrumlov.info)

Bratr Fanny Greiplové Mathias se ze studií přátelil s Adalbertem Stifterem, kterého o letních prázdninách v roce 1826 pozval do výstavního domu Greiplových čp. 74 na náměstí ve Frymburku, který do požáru v roce 1856 patřil k nejkrásnějším v širokém okolí. Černooká Fanny studenta Stiftera zaujala natolik, že se do ní okamžitě zamiloval a rok poté se o prázdninách Frymburku znovu vrátil. Adalbert se rodině Fanny pro svou nerozhodnost a nemajetnost nezdál jako perspektivní partner. Stifter se několikrát pokoušel získat lásku mladé Fanny, pokaždé ovšem bezúspěšně.

V roce 1836 se Fanny vdala do Welsu za Josefa Fleischhandela. Tři roky po svatbě, v roce 1839 Fanny Greiplová zemřela při porodu spolu se svým dítětem.

Příběh lásky Fanny Greoplové a Adalberta Stiftera dnes ve Frymburku připomína pouze pomníček Adalberta Stiftera v parku na náměstí a pamětní deska rodičů Fanny na zdech kostela sv. Bartoloměje.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: