Arnošt Porák (https://www.kohoutikriz.org/priloha/porak.php)
Po studiích a praxi u svého děda Johanna Faltise sbíral zkušenosti na praxi v USA, kde se mimo jiné seznámil s technologií zpracování dřeva na celulózu. Tyto zkušenosti bohatě zúročil v následujících letech.
Roku 1884 zavítal do Loučovic, kde byl nadšen silou toku Vltavy a hojnosti dřeva v okolí. Okamžitě nechal inženýrem Františkem Karlem z Vyššího Brodu vypracovat návrh na vybudování papírny a následně přistoupil ke stavbě nové továrny na celulózu. Stavba byla pojata velkolepě, pracovalo na ní až tisíc dělníků. Dne 20. září 1886, kdy byl v papírnách zahájen provoz, patřily papírny v Loučovicích mezi největší papírenské podniky v Rakousko-Uhersku.
V letech 1909-1911 nechal Arnošt Porák pro potřeby papíren postavit elektrifikovanou železnici (číslo trati 195) z Rybníka do Lipna nad Vltavou, napojenou na železnici České Budějovice-Linec.
Působnost Arnošta Poráka nebyla limitována pouze na papírny, mimo jiné provozoval těžbu grafitu v okolí Českého Krumlova a byl společníkem přádelny v Malých Svatoňovicích.
Významně se zasloužil o rozvoj zaměstnanosti v regionu Českokrumlovska. Pro své zaměstnance vybudoval domky, knihovnu a zdravotnické zařízení.
Zemřel 21. dubna 1918.
zdroj fotografie: https://www.kohoutikriz.org/priloha/porak.php