Lipno.cz-O Lipně-Osobnosti regionu-Andreas von Baumgartner

Andreas von Baumgartner

Andreas von Baumgartner, narozen 23. listopadu 1793 v domě čp. 8 ve Frymburku, byl fyzik, státník a prezident vídeňské Akademie věd.

Andreas von Baumgartner (zdroj: univie.ac.at)

Andreas von Baumgartner vychodil základní školu ve Frymburku, jeho učitelem byl významný hudebník Jan Vojtěch Nepomuk Maxant. Ve Frymburku vyrůstal ve společnosti významných osobností regionu - spisovatele Adalberta Stiftera, Fanny Greiplové a hudebníka Šimona Sechtera. Po studiu matematiky a přírodních věd na vídeňské univerzitě byl v roce 1817 jmenován profesorem fyziky na lyceu v Olomouci, od roku 1823 přednášel na vídeňské univerzitě. Jeho významná přednášková činnost pomohla v popularizaci vědy pro širší veřejnost. Pro krční chorobu byl nucen vzdát se kariéry pedagoga. Působil jako státník ve funkci ministra veřejných prací, obchodu a financí. Od roku 1851 do roku 1865 byl prezidentem vídeňské Akademie věd.

Andreas Von Baumgartner zemřel dne 30. července 1865 v 13. vídeňském obvodu Hietzing, kde je pochován na tamním hřbitově.

Pamětní deska na jeho rodném domě ve Frymburku zmizela po druhé světové válce. V sále rakouské Akademie věd visí jeho portrét a v prezidentské místnosti se nachází bysta s jeho podobiznou.

Andreas Von Baumgartner je připomínán v každé biografii šumavského klasika světové literatury Adalberta Stiftera, který byl nejen krajanem a obdivovatelem Baumgartnera, ale také častým hostem v jeho vídeňském domě.

zdroj fotografie: univie.ac.at

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: