Lipno.cz-O Lipně-Obce a města regionu-Vyšší Brod

Vyšší Brod

Vyšší Brod je malé město ležící na řece Vltavě, pod vyrovnávací nádrží Lipno II. Celková rozloha obce je 6972 ha, leží v nadmořské výšce 571 metrů a má 2 609 obyvatel. Vyšší Brod je rozcestím do Rakouska, k Lipenskému jezeru a do Českých Budějovic. Vyšší Brod, přesněji jeho správní část Studánky, je také nejjižnější obcí v České republice. Dále pod jeho správu náleží osady Dolní Drkolná, Dolní Jílovice, Herbertov, Hrudkov, Lachovice a Těchoraz.

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě

Vyšší Brod a jeho okolí nabízí nepřeberné množství přírodních a historických lákadel, dominantní atrakcí je zcela jistě vyšebrodský cisterciácký klášter, s nádherným klášterním kostelelem Nanebevzetí Panny Marie, kde se nachází hrobka rožmberského rodu, dále původně raně gotický děkanský kostel svatého Bartoloměje. Nedaleko Vyššího Brodu se se podél úseku Vltavy táhne přírodní rezervace Čertova stěna-LučPřírodní park Vyšebrodsko. V blízkosti města se nacházejí také dvě poutní místa, na severu od města Kraví Hora (696 m n. m.), na jihozápadě Maria Rast am Stein (Odpočinutí Panny Marie na kameni) s novorománskou kaplí z roku 1888, ke které vede z Vyššího Brodu křížová cesta.

"Vyšák" je nástupní stanicí pro všechny vodáky - tam, kde začíná Lipenská nádrž, je vybudovaná vyrovnávací elektrárna a za ní už je Vltava téměř stále splavná. Pokud hodláte „jet Vltavu“, začněte tady. Množství  a rozmanitost kempů v romantických zákoutích zde ještě částečně divoké Vltavy vás uchvátí. O turisty je tu bezvadně postaráno - jak by také ne, Vltava je právě z Vyššího Brodu až do Boršova n. Vltavou (obec u Českých  Budějovic) nejoblíbenější a nejzajímavější vodáckou trasou v Česku. V hlavní sezóně zde v průměru projede 1000- 1500 lodí za den, ale když se sejde krásné počasí a státní svátky, je možné napočítat na Vltavě až 2500 lodí. Je to dozajista způsobeno i tím, že ve Vltavě je díky Lipenské přehradě stále udržován minimální průtok, který je dostatečný pro bezproblémové splutí řeky.

Historie Vyššího Brodu

Osada, která dala vzniknout obci v podobě, jak ji známe dnes, vznikla při brodu dálkové cesty z Lince do Netolic a byla osídlena ještě před založením věhlasného cisterciáckého kláštera. V roce 1259 zde Vok I. z Rožmberka založil cisterciácký klášter, který měl sloužit jako hrobka rožmberského rodu. České pojmenování Vyšší Brod se objevuje až v roce 1359, Jan III. z Rožmberka v roce 1528 přidává výsadu městských práv a právo pečeti s vlastním erbem. V roce 1870 získal Vyšší Brod od císaře Františka Josefa I. statut města. 

Do konce 2. světové války tvořili obyvatelstvo téměř výhradně Němci. Po odsunu, podle plnění Benešových dekretů, došlo k jejich násilnému vysídlení a nové obyvatelstvo utvořili přistěhovalci z vnitrozemí. Společně s nástupem tvrdého režimu komunismu byla za městem, směrem ke státní hranici, vytvořena "železná opona" z ostnatých drátů a strážních věží, která nikoho, kromě několika málo stálých obyvatel této zóny, nevpustila tam ani ven.

Pivo ve Vyšším Brodě

Podle zmínek vařili mniši pivo ve vyšebrodském klášteře již v roce 1380. Jen pro srovnání, víno bylo v té době stejně drahé jako pivo. Spotřeba piva byla již v té době velmi vysoká (v 16. století se odhaduje, že se vypilo 200 litrů ročně na osobu). Bylo to tím, že pivo se vařilo i doma a bylo v té době považováno za pokrm. Posléze byl ve Vyšším Brodě vystavěn pivovar městský, kde se vařilo i pivo červené. V 18. století byl největším pivovarem právě vyšebrodský klášterní pivovar, který v roce 1712 uvařil najednou celkem 489 sudů. Celkem bylo kolem Českého Krumlova 26 pivovarů, které v roce 1712 uvařily 26 701 hektolitrů piva.

Turistika a volný čas

Z Vyššího Brodu vede cyklostezka č. 1033 do Nové Pece (50 km). Trasa vede nádhernou krajinou pravého břehu Lipna. Pokud vám nic neříká kolo ani kánoe, vydat se můžete na krásné výlety i pěšky. Kromě již zmíněných přírodních rezervací, můžete navštívit nedaleko od obce vzdálená poutní místa Kraví horaMaria Rest am Stein, pak také vyhlídka Vyklestilka, nebo vodopády svatého Wolfganga. Jak jsme již zmínili v úvodu, právě ve Vyšším Brodě začíná téměř nepřetržitě splavný úsek dolního toku Vltavy. Půjčovny kánoí a raftů zde najdete doslova na každém rohu.

Ubytování ve Vyšším Brodě

Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy ve Vyšším Brodě s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Vyšší Brod.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: