Lipno.cz-O Lipně-Obce a města regionu-Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk nad Vltavou

Město Rožmberk nad Vltavou je jedním z turisticky nejatraktivnějších míst v jižních Čechách, leží v průměrné nadmořské výšce 528 metrů, 7 kilometrů severovýchodně od Vyššího Brodu. Rožmberk je 5. nejjižněji položenou obcí v ČR a nejmenším městem v Jihočeském kraji.

Rožmberk nad Vltavou je město vodáků a romantiků. Díky své poloze na Vltavě patří mezi hlavní centra vodáctví v ČR. V létě zde na trase z Vyššího Brodu do Českého Krumlova projedou tisícovky lodí a vodáků. S tím je spojena řada vodáckých kempů a občerstvení v okolí.

Rožmberk ovšem není jen městem vodáků, vzhledem ke svému historickému jádru je zároveň místem vhodným pro ty, kteří touží spojit poznávání starobylých českých památek s pohodovými procházkami tajuplnou přírodou v Pošumaví. Tomu jsou také přizpůsobeny ubytovací a stravovací možnosti všech kategorií.

Hlavní dominantou města je hrad Rožmberk, který patří mezi nejstarší hrady v ČR. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Město je obtékáno Vltavou, která je zde natolik romantická, až se člověku občas zastaví srdce. Užijte si chvilku ticha v místech, která jsou tu už tak dávno, která mají svou historii, která pamatují dobu českých králů, místa, která jsou vlastně stále stejná, jen lidé se mění.

Historie Rožmberku nad Vltavou

První písemné zmínky o vsi pod stejnojmenným hradem jsou z roku 1250. Město založil Vok z Prčice, který se později podle názvu svého sídla začal zvát Vokem z Rožmberka, na místě původní osady poblíž obchodní stezky do rakouského Lince. V roce 1302, po vymření druhé větve Vítkovců, zdědili Rožmberkové panství v Krumlově, kam se z Rožmberku přemístili a zdejší hrad využívali jen příležitostně, přesto jej i nadále rozšiřovali.

Roku 1611 umírá Petr Vok, poslední Rožmberk a novým vlastníkem se stává Jan Zrinský ze Serynu. Ten ale náhle zemřel a roku 1612 celý majetek dědí rod Švamberků. Těm byl ale majetek po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 zkonfiskován a darován Ferdinandem II. francouzskému rodu Buquoyů, kteří jej mají ve svých rukou až do roku 1945, kdy byl hrad zestátněn. V roce 2006 navrací stát obci status města.

Ubytování v Rožmberku nad Vltavou

Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy v  Rožmberku nad Vltavou s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Rožmberk nad Vltavou.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: