Lipno.cz-O Lipně-Obce a města regionu-Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Z malé lesnické obce u Lipna se během poslední dékady díky dynamickému růstu a investicím stalo jedno z nejoblíbenějších turistických míst v České republice. Obec Lipno nad Vltavou leží na levém břehu Lipenské přehrady v blízkosti její hráze, obklopená překrásnou šumavskou krajinou. Obec je rozdělena na dvě části - Lipno nad Vltavou a Slupečnou. Pod správu obce dále spadají osady Kobylnice a Nové Domky.

Co dělat a vidět na Lipně?
Pohled na Lipno a Lipno nad Vltavou z vrcholu Stezky korunami stromů

Co dělat v Lipně nad Vltavou?

Lipno nad Vltavou ve své dnešní podobě je velmi mladou obcí, která nabízí turistický komfort nejvyšší úrovně jak v létě, tak v zimě. Při nepříznivém počasí můžou návštěvníci využít moderního aquaparku, sportcentra, kde je k dispozici lezecká stěna, dráha pro bowling nebo hřiště pro squash a tenis. Pro milovníky adrenalinu je v Lipně k dispozici bikepark vhodný i pro rodiny s dětmi, jedno z největších lanových center v České republice a bobová dráha s krásným výhledem na hladinu Lipna.

V zimním období láká do Lipna nad Vltavou tisíce lyžařů a milovníků zimních sportů moderní lyžařské středisko Skiareál Lipno-Kramolín. K dispozici je 7 sjezdovek s třemi čtyřsedačkovými lanovkami vhodnými pro všechny úrovně lyžařů. V případě špatných sněhových podmínek jsou všechny sjezdovky uměle zasněžovány. Součástí areálu je snowpark pro začátečníky i zkušené jezdce, snow-crossová dráha a nejmodernější lyžařské výukové hřiště pro děti v ČR Foxpark kapitána Lipánka, využívající trendy lyžařské výuky z alpských středisek. Pro běžkaře je v okolí Lipna připraveno 40 km udržovaných tratí. Další oblíbenou aktivitou zimních měsíců je bruslení na zamrzlé hladině Lipna. Bruslaři mají k dispozici nejdelší upravovanou dráhu v Evropě, která vede z Frymburku do Lipna nad Vltavou a její délka je 11 km.

Teplejší měsíce nabízejí širokou škálu aktivit pro volný čas, ať už ho chcete strávit aktivně, nebo relaxačně. V létě na vás čeká krásná písečná pláž s výhledem na hladinu Lipna a lodě v marině. Pěšky nebo na kole se můžete vydat po některé z mnoha turistických stezekcyklotras po okolních památkách a přírodních krásách. Nedaleko Lipna nad Vltavou se nachází Přírodní park Vyšebrodsko, jehož součástí je přírodní památka Medvědí hora a přírodní rezervací Rašeliniště Kapličky. Směrem na západ pak leží Čertova stěna. Tato národní přírodní rezervace je proslulá svými skalními útvary a kamenným mořem. Částí rezervace jsou i Čertovy proudy, nebezpečný úsek Vltavy posetý obrovitými balvany, omletými do pozoruhodných tvarů. Na in-line bruslaře čeká nová stezka Jezerní, 17 km dlouhá trasa z Frymburku do Lipna nad Vltavou a Přední Výtoně, která je v noci osvětlena.

Historie Lipna nad Vltavou

Zprávy o osidlování dnešní oblasti obce Lipno nad Vltavou pocházejí už ze třináctého století. Všechny usedlosti se, stejně jako většina sídel v širokém okolí, nacházely až do 15. století pod správou cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. V 16. století se na území uvadí 150 stálých obyvatel. V té době bylo Lipno malou dřevařskou osadou, kde žili převážně dřevaři splavující dřevo po Vltavě. V roce 1575 byla voroplavba vyhlášena svobodným podnikáním a stala se hlavním povoláním zdejších obyvatel. Obraz Lipna nad Vltavou se zásadně změnil v 50. letech minulého století s budováním vodní nádrže Lipno.

Ubytování v Lipně nad Vltavou

Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy v Lipně nad Vltavou s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Lipno nad Vltavou.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: