Lipno.cz-O Lipně-Obce a města regionu-Horní Planá

Horní Planá

Horní Planá je největším městem v okolí Lipenské nádrže, leží na jejím levém břehu, v průměrné nadmořské výšce 776 metrů a má 2287 obyvatel. Současná Horní Planá je rychle se rozvíjející turistická destinace nabízející veškerý komfort pro její návštěvníky. Město samotné i jeho okolí nabízí širokou škálu přírodních a historických atraktivit a díky své poloze je také ideálním místem pro strávení aktivní dovolené. Pod správu Horní Plané spadají okolní obce – Zvonková, Bližší Lhota, Hory, Pernek, Maňava, Jelm, Hodňov, Olšina, Žlábek, Hůrka, Karlovy Dvory a Jenišov.

Horní Planá je rodištěm Adalberta Stiftera, spisovatele, básníka a malíře, který největší část své tvorby věnoval šumavskému tématu. V jeho rodném domku č. p. 21 můžete od roku 1960 naleznout expozici literárního památníku. Se jménem významného rodáka je spojen nespočet dalších míst nejen v Horní Plané, ale také v širokém okolí -na zdech bývalé školy na náměstí má Stifter pamětní desku, nad Plešným jezerem se nachází Stifterův pomník, který tvoří 14,5 metru vysoký obelisk z žulového masivu. Od jeho domku (č.p. 21) vede 6,5 kilometru dlouhá Stifterova stezka.

Na náměstí v Horní Plané stojí krásný kostel sv. Markéty z druhé poloviny 13. století. Původně gotická stavba byla na přelomu 17. a 18. století rozšířena a barokně upravena. Uvnitř najdeme raně renesanční malby z doby kolem roku 1520, unikátní varhany a za zmínku stojí i kostelní věž, která v minulosti sloužila k obraně obce. U vstupu do kostela je zazděna část epitafu matky Adalberta Stiftera Magdaleny. Na kopci nad městem, zvaném Dobrá Voda, se v lesoparku, na starém poutním místě, nachází barokní kaple Panny Marie Bolestné postavené v letech 1777-1779 a památník Adalberta Stiftera z roku 1906. V obci Zadní Zvonková byl obnoven novogotický kostel sv. Jana Nepomuckého.

Protože je celé město vystavěno v mírném svahu, odnikud vám neuniknou úchvatné výhledy na vodní hladinu, na sytě zelené louky, na nekončící zalesněné plochy, na tak mystický západ slunce, jaký byste čekali snad jen u moře. Vzduch voní svěže, čistě a lidé jsou přátelští. V létě projdete lesem a ucítíte vůni, tu pravou, lesní, kde jsou houby, borůvky, mech i kůra stromů. Slunce tam svítí jinak, není v oparu, je veliké a plné, táhne vás ven, jen tak si užívat tu nedotčenou přírodu, tu obyčejnou, a přitom tak nevšední krásu.

Můžete tady strávit krásnou dovolenou se vším všudy a nepochybujte o tom, že si tohle městečko zamilujete. Stále rozsáhlejší a kvalitnější nabídka ubytování, půjčoven všemožného sportovního vybavení, písečná pláž i kempy s příjemným zázemím vás naláká a nezklame.

Je toho mnoho, co může Horní Planá nabídnout.

Historie Horní Plané

Původní farní ves založili cisterciáci z kláštera ve Zlaté Koruně, první zmínky pocházejí z roku 1332, kdy byla uváděna jako „Planá pod horou Vítkovou“. Rychlý rozvoj města byl dán výhodnou strategickou polohou na důležité obchodní cestě mezi Rakouskem a Čechami. Horní Planá se brzy stala významným střediskem mezi Zlatou stezkou na Prachaticku a lineckou na jihu.

K dalšímu posílení hospodářského významu této oblasti přispělo také vybudování Schwarzenberského plavebního kanálu, který sloužil k odplavení vytěženého dřeva do řeky Mühl (Rakousko) a posléze do Dunaje, kde se už naložené na lodi dopravovalo do Vídně.

Horní Planá smí užívát od 15. století městský znak s podobiznou medvěda s rožmberskou růží v tlapách.

Turistika a volný čas

Díky své poloze je Horní Planá ideální destinací pro milovníky všech vodních sportů, cykloturistiky, pěší turistiky a rybaření. V zimě je k dispozici spousta upravených běžkařských tras, nebo nedaleká lyžařská střediska Hochficht a Lipno-Kramolín. Možnost nazout brusle a sklouznout se po zamrzlé hladině Lipna je také velmi oblíbenou atrakcí zimních měsíců.

Pláž v Horní Plané nabízí sportovní i relaxační vyžití na travnaté i písečné pláži, k dispozici je zde půjčovna šlapadel a lodí, minigolf, hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, v blízkosti je také restaurace. Nedaleko pláže jsou tenisové kurty a hřiště na nohejbal.

Pláž v Horní Plané patří k nejhezčím na Lipně

V červenci a v srpnu je v Horní Plané otevřeno letní kino Adalberta Stiftera.

Cykloturisté mají díky převozu z Horní Plané do Bližší Lhoty na výběr hned z několika cyklotras. Nejen cyklistům se nabízí například cyklostezka podél Schwarzenberského kanálu (61 km), trasa Po stopách Adalberta Stiftera (66 km), nebo cyklovýlet vojenským prostorem Boletice. Krásy obou břehů Lipna si můžete vychutnat při náročnější projížďce kolem celého Lipna (108 km). Ať už máte radši delší a náročnější výlety, nebo jen kratší vyhlídkové výšlapy, na své si přijdou všichni. Všechny trasy samozřejmě můžete absolvovat také pěšky s batohem na zádech.

I díky tomu, že do vojenského prostoru Boletice měla, a částečně ještě stále má, veřejnost zakázaný vstup, se zde zachovala nedotčená příroda, která byla prohlášena Významným ptačím územím roku 2006 - Ptačí oblast soustavy Natura 2000. V současné době je povolen vstup celoročně pouze na označené trasy v sobotu, neděli a o státních svátcích od 7.00 do 21.00 hodin pro pěší a cyklisty.

Ubytování v Horní Plané

Hotely, penziony, chaty a chalupy, apartmány a kempy v Horní Plané s možností přímé rezervace najdete pohodlně v našem katalogu ubytování - ubytování Horní Planá.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování na Lipně

Hledáte ubytování pro skvělou dovolenou na Lipně? Na webu Lipno.cz najdete nejširší nabídku ubytování za tu nejlepší cenu. Vybírejte z ubytování všech kategorií: penziony, hotely, apartmány, chaty a chalupy nebo rekreační domy, v těchto lokalitách:

Prohledat web: